Всичко за най-големия метеорит на Земята
Това удивително откритие е направено от фермера Якоб Бритс на собствената му земя. Случило се е през 1920 година в Намибия, недалеч от град Грутфонтейн (Grootfontein). Бритс се е натъкнал на огромно парче метал докато е разоравал полето. Той отделил от монолита неголямо парче и го занесъл за изследване в града. Местните учени бързо определили, че това е метеорит. По-късно го нарекли Хоба (Hoba) на името на фермата на Бритс – „Hoba West Farm“.
Заради огромната му маса (около 60 тона) и размери 9 кубични метра, космическият пришълец никога не е бил преместван и днес се намира на мястото на намирането му. Метеорита никога не е бил претеглян, масата му е изчислена. Според оценките на специалистите в годината на намирането му той е тежал 66 тона. През многото години общуване с многочислените туристи, които имат навика да отчупват парченца „за спомен“, масата на метеорита е намаляла до 60 тона. За да защити уникалния природен обект от вандализъм, местното правителство през 1955 година е обявило метеорита за национална ценност. От 1987 година мястото на намиране е станало туристически център.
Падането на метеорити на Земята, даже на не най-големите, се съпровожда с образуване на метеоритен кратер (астроблема) с диаметър десетки или стотици метри. Следи от падането на метеорита Хоба и до днес не са намерени. Според мнението на учените метеорита се е приземил преди около 80 000 години.
По химичен състав Хоба се отнася към класа на железните метеорити и съдържа 83% желязо, 16% никел с примеси от кобалт. В много малки количества в него са открити: хром, цинк и иридий. Железните метеорити се състоят основно от два желязно-никелови минерала – камасит (съдържа никел 5-7%) и тенит (съдържа никел 7-48%) и според съотношението на тези минерали и съдържанието на никел те се делят на три структурни класа:
хексаедрити 5-7% Ni;
октаедрити 7-15% Ni;
атаксити повече от 15% Ni.
Съдържанието на никел на свой ред определя наличието или отсъствието на така наречените видманщетенови фигури в железните метеорити. При съдържание на никел над 15% те отсъстват, а полирано парче от такъв метеорит ще е гладко и без фигури.
По кристален строеж метеорита Хоба се отнася към класа на атакситите.
![]() |
Полирана пластина от железния метеорита Чинге (атаксит), маса 73 грама. Открит 1913 г., Република Тува. Метеоритна колекция на Московския планетариум, № 37. |
Към всички публикации в раздел „Метеорити“
Рубриката е подготвена по материали на Московския планетариум #метеориты
Превод „Астрономически календар“, П.Х.